Godło

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka we Wschowie

German

swieta2020

Nowy sprzęt rehabilitacyjny

w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym we Wschowie

Nowoczesny sprzęt stabilizujący trafił do podopiecznych naszego Ośrodka. Mobilny pionizator umożliwił postawienie pierwszych kroków dwóm podopiecznym Powiatowego Centrum Rehabilitacji.

Starosta Wschowski Andrzej Bielawski gościł na zaproszenie Pani Dyrektor Lucyny Kowalczykowskiej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, gdzie został zaprezentowany nowy sprzęt rehabilitacyjny – pionizator, zakupiony na potrzeby wychowanków SOSW we Wschowie.

Pionizator to rodzaj ortezy stabilizującej przeznaczonej dla osób, które nie są w stanie samodzielnie przyjąć i utrzymać postawy stojącej. Sprzęt wykorzystuje się w rehabilitacji dzieci zmagających się ze schorzeniami neurologicznymi czy ortopedycznymi ograniczającymi sprawność utrzymania pozycji wyprostowanej.

Sprzęt rehabilitacyjny tego typu znajduje zastosowanie u osób z niedowładem kończyn dolnych, najczęściej w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego czy przepukliny oponowo-rdzeniowej.

123IMG 0759IMG 0765

źródło: powiat wschowski


Umowy o praktyki wspomagane podpisane.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2020/2021 uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy będą kontynuować zajęcia w ramach praktyk wspomaganych. W dniach 19.10.2020 i 22.10.2020 roku zostały podpisane umowy o współpracy z pracodawcami.

Piekarnia - cukiernia

Piekarnia – Cukiernia Gierczak

 Fin de Siecle

Restauracja „Fin de Siecle”

  Restauracja Wschowianka 

Restauracja „Wschowianka”

Muzeum

Muzeum Ziemi Wschowskiej

 

Zadaniem Szkoły Przysposabiającej do Pracy jest przygotowanie uczniów do pełnienia ról społecznych oraz przygotowanie do samodzielnego radzenia sobie w dorosłym życiu. Właśnie dlatego niezwykle ważną częścią procesu nauczania osób z niepełnosprawnością intelektualną jest organizowanie praktyk wspomaganych. W Szkole Przysposabiającej do Pracy praktyki wspomagane odbywają się przy wsparciu nauczyciela, który pełni rolę trenera pracy – pomaga w nabywaniu umiejętności zawodowych i zaradności społecznej. Nadrzędnym celem praktyk wspomaganych jest jednak praktyczna nauka czynności zawodowych, dzięki którym osoba niepełnosprawna ma szansę na zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Dla dorosłej osoby z niepełnosprawnością intelektualną praca ma nie tylko wartość ekonomiczną, ale również przyczynia się do wszechstronnego rozwoju  i wzrostu poczucia własnej wartości.

                                                                                                                               D. Zawadzki


 

 

 

Ślubuję na Sztandar…

15 października 2020r. w murach  naszej szkoły po raz kolejny rozbrzmiało uroczyste ,,Ślubujemy!". Tradycji stało się zadość – uczniowie klas I zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Szkoły Branżowej I Stopnia i stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.Mamy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które pierwszoklasiści złożyli, będą dla nich drogowskazem na długie lata.

Wychowawcy klas pierwszych

 

20201015_095946
20201015_095954
20201015_100157
20201015_100217
20201015_100602
20201015_100634
20201015_100651
20201015_100700
20201015_100722
20201015_100735
20201015_101000
01/11 
start stop bwd fwd

 

 

 

 

 


 

 

 

VI OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW

„Sprintem do maratonu”

we Wschowie

7 października 2020 roku na Stadionie Miejskim we Wschowie odbył się VI OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW „Sprintem do maratonu” zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem i Zespołem Aspergera „Bliżej Autyzmu” oraz Przedszkole Specjalne nr 6 „Kraina Tęczy” Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka we Wschowie.

Celem akcji było popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Radość przedszkolaków była ogromna, ich uśmiech nieoceniony. Zdobycie medalu, być może dla większości pierwszego, wiązało się z dużym przeżyciem. Na pewno wśród nich jest przyszły medalista, maratończyk i właśnie tu zaczyna swoją przygodę ze sportem.

Łącznie na starcie stawiło się 60 zawodników w kategoriach wiekowych 4, 5, 6 lat, reprezentujących Przedszkole Specjalne nr 6 „Kraina Tęczy”, Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek, Niepubliczne Przedszkole „Złota Rybka u Dula” i Niepubliczne Przedszkole „Happyland”. Wszyscy zawodnicy maratonu otrzymali medale i dyplomy uczestnictwa, a trzech najlepszych zawodników w poszczególnych grupach wiekowych otrzymało złoty, srebrny i brązowy medal. Pokonany przez biegnących dystans był sumowany i dodany do licznika dostępnego na stronie internetowej Bliżej Przedszkola. Dzieci ze wschowskich przedszkoli w tym dniu pokonały dystans 4800 metrów.

Gratulujemy i już zapraszamy na kolejną edycję! 

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
01/14 
start stop bwd fwd

 

Przedszkole Specjalne nr 6 „Kraina Tęczy” we Wschowie dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz autyzmem

   

            Nasze przedszkole jest przedszkolem wspomagającym rozwój dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jest to miejsce gdzie dziecko znajduje bezpieczeństwo, opiekę i edukację w mniejszej liczebnie (do 10 dzieci) grupie niż w zwykłych placówkach. Działamy od 1 września 2010 roku bezpłatnie w godzinach od 7.30 do 15.00. Wprowadzamy dzieci w otaczający, różnorodny świat czyniąc ich uczestnikami życia społecznego na miarę ich możliwości. Przedszkole nie tylko zapewnia opiekę dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, ale również prowadzi wszechstronną pracę rewalidacyjną i korekcyjną wspierając indywidualny rozwój dziecka. Terapią indywidualną i grupową objęte są dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju. W naszej placówce troskliwą i fachową opiekę nad dziećmi sprawują liczni specjaliści: nauczyciele- oligofrenopedagodzy, psycholog, logopedzi, nauczyciele gimnastyki korekcyjnej, muzykoterapeuta, terapeuci integracji sensorycznej, dogoterapeuta.

Obecnie w przedszkolu funkcjonują cztery grupy: „Skowronki”, „Kotki”, „Skrzaty” dla  dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i  znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi (dzieci niedowidzące, niepełnosprawne ruchowo) oraz „Jeżyki” dla dzieci z autyzmem. Dzieci uczęszczające do przedszkola objęte są też wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka, zajęciami z rehabilitacji, logopedii, integracji sensorycznej, terapii pedagogicznej.

                                      

             Aby w pełni oddziaływać na dzieci zapewniając im maksymalną możliwość rozwoju korzystamy w naszej pracy z elementów różnych metod: Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Programy Aktywności i Komunikacji Knillów, Metoda Snoezelen -Sala Doświadczania Świata, Stymulacja polisensoryczna, Integracja Sensoryczna, Metoda Dobrego Startu, Pedagogika zabawy, Metoda F. Affolter,  zabawy paluszkowe, masaże, itp. Naszym głównym celem jest dbałość o rozwój emocjonalny poprzez zaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka: bezpieczeństwa, kontaktu z ludźmi, potrzebę zabawy. Rok szkolny 2013/14 nazwaliśmy rokiem komunikacji w naszym przedszkolu, ze względu na rosnącą liczbę dzieci słabo mówiących i niemówiących, co nie oznacza, że nie mają one nic do powiedzenia. Wprowadzamy w życie dzieci  komunikację alternatywną, a obecnie kolejne  narzędzia komunikacji (komunikatory), które pozwolą w prosty i zrozumiały sposób dzieciom mówić o swoich potrzebach, inicjować zabawy i otwierać się na świat. Są to już znaczące osiągnięcia w pracy z dziećmi z trudnościami w komunikowaniu się, gdyż poprawa komunikacji wpłynęła na pracę edukacyjną dzieci.

 

 

 


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

tel. 65 547 69 22

mail: sekretariat@sosw.wschowa.com.pl

Sekretariat czynny:

pon-pt w godz. 7:00 - 15:00 

 

 

 

Dyrektor Ośrodka: mgr Lucyna Kowalczykowska - tel. 

Wicedyrektor Ośrodka: mgr Karolina Jędrzychowska - tel.

 

 
Partnerzy:
Macius Piekarnia Cukiernia Gierczak Kronopol